Szemromlás, szemszárazság, kötőszövet gyengülése, menstuációs panaszok, korai öregedés – mindezek oka egy lehet! A máj, a vesével együtt, mindennap természetes úton méregteleníti szervezetünket. Ha az egyik szerv “megbetegszik”, a másik – lehetőségei szerint – részben átveszi a szerepét. Ilyenkor az anyagcsere káros végtermékei lassabban választódnak ki, és elkezdenek felgyülemleni a szervezetben. A máj-epe megfelelő „karbantartásának” eredménye: az egészség visszanyerése, az öregedési folyamat lassítása vagy akár visszafordítása, ezáltal a fiatalság megőrzése. Ne bízzuk rá magunkat teljes mértékben a májtesztekre, mert a tesztek eredménye még abban az esetben is az elfogadható határértékek között mozog, ha májunk valójában már “szenved”.
A máj a “vegyi üzemünk”, amely feldolgozza és elraktározza a tápanyagokat, valamint ezzel egy időben méregtelenít, kiválasztja az anyagcsere során keletkezett salakanyagokat. A máj és a bélrendszer az érhálózat segítségével “kommunikál” egymással. A tápanyagok átalakítása után a biológiailag értékes anyagok visszavándorolnak a májba, amely ismét feldolgozza őket. Ha a bélrendszerben a tápanyagok lebontása, felszívódása nem megfelelő, akkor a májba sokkal több káros anyag kerül. A méregtelenítés ilyenkor jobban igénybe veszi a szervezetet, gyorsítva ezzel az öregedési folyamatokat.
A májat az ősi kínai szövegekben “főparancsnok” jelzővel illetik. Jelentős befolyást gyakorol a mozgás minőségére, a testen belüli energia és testfolyadékok átjárhatóságára, az emésztésre, a mozgásszervek teljesítőképességére, valamint az ember lelki és érzelmi állapotára.
Az epehólyag a “cenzor”, amely hatással van a problémák megítélésére, valamint azok megoldásával kapcsolatos döntésekre. Ennek köszönhetően jelentős mértékben kiveszi részét a stresszhelyzetek kezelésénél. Mindemellett ez a szerv tárolja a “tiszta” epét, amely nélkülözhetetlen a megfelelő emésztéshez, és segíti a lép-hasnyálmirigy és a gyomor működését.
A máj biztosítja, hogy az energia, a vér, a tápanyagok és a testfolyadékok eljussanak az emberi szervezet valamennyi szegletébe – az aktuális szükségletek szerint. Ez garantálja a szervek megfelelő működését, a frissesség érzését, valamint a jó fizikai és szellemi állapotot vagyis alapvetően fontos a fiatalság megőrzésében.
A máj további, felettébb fontos feladata: képes “megőrizni” a vért, amelyet megnövekedett energiaszükséglet esetén el tud küldeni az “igényét bejelentő” szerv felé. Működése befolyásolja a menstruációs ciklust és a terhességet is. Irányítja továbbá az inak és a kötőszövetek működését, ezáltal hozzájárul a problémamentes, szabad mozgáshoz, az állóképesség erősítéséhez, valamint a jó fizikai teljesítőképességhez, ami szintén a fiatalság megőrzésének és visszaszerzésének alapja.
A tünetek, panaszok – hogy jelezzék a „meghibásodást” – az érzelmek, a kedélyállapot, a mozgásszervek és a teljesítőképesség, az emésztési zavarok, a nőgyógyászati, hormonrendszeri panaszok terén, illetve fájdalmakban jelentkeznek.
A máj állapota tükröződik a körmök minőségében, és ez kiválóan kihasználható diagnosztizálás céljára. Májproblémák esetén a köröm fénytelen, töredezik, száraz, esetleg matt színű. A máj külvilággal való kapcsolata vagyis a májhoz tartozó érzékszerv a szem. A szem állapota összefügg valamennyi belső szerv csijével. Nem véletlenül mondjuk, hogy a “szem a lélek tükre”. A legszorosabb kapcsolatban a máj csijével áll, és ez legfeltűnőbben a szivárványhártyán mutatkozik meg. Az éles látás, valamint a fáradtsággal szembeni ellenálló-képesség jó májműködést és a vér megfelelő tápanyagellátását tükrözi.
A szemromlás nem feltétlenül az évek múlásával, az öregedéssel köthető össze, vagyis nem az egyedüli megoldás a megfelelő szemüveg kiválasztása! Sok esetben a máj túlzott igénybevétele, gócterhelése vagy az itt megtelepedő kórokozók zavaró jelenléte áll a háttérben.
A máj érzelme a harag. Rendkívül erős és nehezen uralható érzésről van szó, amely a felfelé szálló és a testet részben elhagyó erős jang energiával áll kapcsolatban. Fontos tisztában lennünk azzal, hogy ez kétirányú folyamat, vagyis a haragot kiváltó tényezők károsítják a májat, másrészről a májban fellépő vérhiány nem köti le a máj jangot, és emiatt még a legenyhébb és kellemetlennek érzett külső hatásra is hajlamosak vagyunk túlzott méreggel reagálni. Amikor a májat megfelelően „karbantartjuk”, nem érzünk ilyen diszharmonikus állapotot.
A máj testfolyadéka a könny. Normális májfunkció esetén megfelelő mennyiségű könny termelődik, amely benedvesíti a szemet és kiúsztatja a szennyeződéseket. A máj elégtelen vérellátása esetén találkozhatunk az ún. “száraz szem” jelenséggel, amely igen kellemetlen, kevés könny képződésével járó állapot, vagy ellenkezőleg: szeles időben a kelleténél több könnyet termel.
A máj-epe megfelelő „karbantartásának” eredménye: az egészség visszanyerése, az öregedési folyamat lassítása vagy akár visszafordítása, ezáltal a fiatalság megőrzése. Ne bízzuk rá magunkat teljes mértékben a májtesztekre, mert a tesztek eredménye még abban az esetben is az elfogadható határértékek között mozog, ha májunk valójában már “szenved”.
Hajgyógyászként az a tapasztalatom, hogy nagyon gyakoriak a májeredetű hajproblémák, fejbőrpanaszok. Skalpdiagnosztikai elemzésem alapján, műszeres méréseinkkel is igazolva a férfiak korai kopaszodása, a nők hajritkulása mögött is sok esetben a máj –epe terhelései, működési zavarai állnak. A hormonális eredetű kopaszodás, hajritkulás esetében is szükség van a máj regenerálására, „megfiatalítására”. A megfelelő – vagyis a szervezet állapotához igazított – komplex terápia a reménytelennek tűnő vagy visszafordíthatatlannak gondolt esetekben is csodálatos eredményeket produkálhat.
Hormonegyensúly tanácsadóként is alapvetően fontosnak tartom – a megfelelő bioazonos hormonpótlás mellett – a máj tisztítását, méregtelenítését és ami a legfontosabb, a harmonikus működés behangolását. Minden korosztálynak – a serdülőkortól a változókorig – alapvető fontosságú a máj és az epe harmonikus működése, a hibák gyors felderítése, a megfelelő természetes terápiás segítség bevetése.
A túlzott szőrösödés vagy a szőrzet kihullása, a túlzott zsírosodás vagy a bőr extrém szárazsága, a klimaxos panaszok vagy a serdülőkori cikluspanaszok, a kötőszöveti renyheség, a májfoltok, a fáradékonyság, a látásromlás, a hasi panaszok, a kopaszodás, hajritkulás vagy bármilyen panasz esetében is feltétlenül javaslom a máj állapotának felmérését speciális, nagy érzékenységű méréseink segítségével.
Stúdiónkban alkalmazott műszeres mérés pontosan kideríti, hogy van-e a májnak terhelése, milyen kórokozó telepedett meg az epeutakban, valamint azt is megtudhatjuk, hogy melyik a leghatékonyabb helyreállító készítmény.
Javaslat: Regalen, Regenor, Cytosan, Cytosan Inovum
Kis Éva – holisztikus hajgyógyász, skalpdiagnoszta,
női-férfi hormonegyensúly tanácsadó