Cikkek

Demodex atka

A Demodex atka elszaporodása sok panaszt tud okozni: hajhullás, hajritkulás, kopaszodás, fejbőrviszketés, korpásodás, fejbőrgyulladás, acne, stb. Fiatal korban nem jellemző elterjedése, de magyarországi tapasztalat szerint  az idősek körében a fertőzöttek aránya meghaladja a 40%-ot. Ez a szőrtüszőben élő apró, nyolclábú atka 0,1-0,4 milliméter hosszú, teljes életciklusát a fejbőrön élősködve tölti. Napközben a hajtüszőkbe beépülve elszívja a táplálékot, fehérjéket, fontos tápanyagokat. A tápanyaghiánynak köszönhetően a hajszálak először elvékonyodnak, majd kihullanak.

Lábaikon  baktériumokat, vírusokat és rickettsiát hordozhatnak, amelyek további fertőzést váltanak ki a bőr felületén. A demodextől származó váladék és elhalt sejtek bőrérzékenységet okozhatnak. A Demodex folliculorum éjjelenként a fejbőrön párkereső útra kelnek, és intenzív mozgásukkal irritálják az idegvégződéseket, ami a fejbőrön viszkető érzést okoz. A szőrtüszőatkák testében él a Bacillus oleronius nevű baktérium, egyes vélemények szerint e baktérium jelentős szerepet játszik az arcbőr rosacea néven ismert elváltozásának kialakulásában.

A demodex resistens a kémiai szerekre, ezért más megoldást kell alkalmazni az atkák eltüntetésére. Hajgyógyászatunkban alkalmazott rádióhullámú frekvenciaterápia segítség ezeknél a panaszoknál is.

A demodex fajok közül csak kettő élősködik az embereken: a Demodex folliculorum és a Demodex brevis. A Demodex folliculorum a fejbőrön, a Demodex brevis arcunk felszínén, a faggyúmirigyekben él, különösen az orr, és a szemhéj környékén, és a faggyúmirigyekben található fehérjékkel és zsírral táplálkozik. Emiatt a mirigyek elfertőződnek, begyulladnak, továbbá gyulladt pattanások és kiütések jelennek meg a bőrön.

Mindkét demodex faj jelenléte különösen erős károsodást okoz. A demodex teljes életciklusát a gazdaszervezeten élősködve tölti. Igen gyorsan szaporodik: egy alkalommal 12-14 petét rak le a hajtüszőkben, és a faggyúmirigyekben. Az atkák növekedése következtében a pórusok eltömődnek, és fertőzés alakul ki a környékükön. Teljesen kifejlődve az atkák elhagyják fészküket, párosodnak, és új tüszőben rakják le a petéiket, mely ciklus 14-28 nap között zajlik le. Napközben az atkák a tüszőkben maradva annak fehérjéit, táplálékait eszik, éjjelenként a fejbőrön párkereső útra kelnek, és intenzív mozgásukkal irritálják az idegvégződéseket, ami a fejbőrön viszkető érzést okoz.  Továbbá a demodex lábai irritálhatják a hámsejteket, ami azok túlburjánzásához vezethet, ez pedig bőrhámlást és korpásodást eredményez.

A demodex érintkezéssel terjed az egyik gazdaszervezetről a másikra. (Nem kell megijedni, mert nagyon lassan mozog, így ember és ember közötti közvetlen érintkezéssel ritkán szokott célba érni. Annál veszélyesebb az alvás időszaka, mert a párnánkra kerülve, – ha esetleg más is használja – van ideje vándorolni. Sűrűn cseréljünk párnahuzatot, a kezelések idején minden nap!) A demodex resistens a kémiai szerekre.

Egyes török és kínai vizsgálatok kapcsolatot mutatnak a Demodex-fertőzés és a basalsejtes rák (basal cell carcinoma) előfordulása között. Nem világos, hogy ez vajon ok-okozati összefüggésre utal-e. Elképzelhető, hogy a legyengült immunrendszerű emberekben mindkettő nagyobb eséllyel fordul elő, és ezért gyakoribb az együttes előfordulásuk, mint az véletlen alapon várható volna.

Közös fésű is terjesztheti   A demodex érintkezéssel terjed az egyik gazdaszervezetről a másikra. Lassan mozog, így ember és ember közötti közvetlen érintkezéssel ritkán szokott célba érni. Azonban az alvás időszakában – ha esetleg a párnánkat más is használja – van ideje átvándorolni

Korpásodást is okozhat  A demodex lábai irritálhatják a hámsejteket, ami azok túlburjánzásához vezethet, ez pedig bőrhámlást és korpásodást eredményez.

Pattanásos, érzékeny, gyulladt fejbőr  Lábaikon baktériumokat, vírusokat hordozhatnak, amelyek további fertőzést váltanak ki. A demodex-ből származó váladék és az elhalt sejtek bőrérzékenységet okozhatnak.

Gyakori fejbőr viszketés az egyik jele  A demodex atkák éjjelenként a fejbőrön párkereső útra kelnek, és intenzív mozgásukkal irritálják az idegvégződéseket, ami a fejbőrön viszkető érzést okoz.

Kedves Vásárlóink!

2024 december 18- 2025 január 05-ig

stúdiónk zárva tart.

A december 16-ig leadott rendeléseket tudjuk még idén teljesíteni.