A krónikus fáradtság szindróma ( CFS – Chronic Fatigue Syndrome) vezető tünete az általános kimerültség. Fontos jellemzője még, hogy a „folyamatos” fáradtság a pihenést követően sem szűnik meg. Egyebek mellett, jellemzi még a csökkent koncentrálóképesség, a memóriazavar, az időnként jelentkező ízületi fájdalmak stb.
Aki tudja, hogy teste e kezdeti jelzéseivel foglalkoznia kell, az már az első figyelmeztetésnél – a súlyosabb tünetek kialakulása előtt – megelőző lépéseket tud tenni, melyekre az alábbi bevált módszereket javaslom.
- Heti legalább egy szaunázás, vagy otthon, zuhanyozás közben váltogassuk a víz hőfokát, hosszabb felmelegedés után rövidebb hideg, teljes testet érő vízsugarakkal, 2-3-szor megismételve teljes felüdülést, frissességet érhetünk el.
- Rendszeres kocogás, edzés, vagy otthon – egy kiadós szellőztetést követően – végzett nyújtógyakorlatok, melyek a mellkas izmait képesek tágítani, valamint karjainkat, hasfalunkat és lábainkat is megmozgatni.
- Munkába indulás előtt ajándékozzuk meg magunkat egy pár perces csendes meditációval. Ennek célja, hogy rendezzük teendőink sorrendjét, fontosságát, ezzel tarthatóvá tesszük feladataink megvalósítását.
- Pótoljuk a szervezetünk által felhasznált vitamin és ásványi anyag tartalékokat. Ezt természetesen a táplálkozásra és annak megváltoztatására való fokozott figyelemmel tudjuk megtenni.
Milyen ásványi anyagok bevitele szükséges krónikus fáradtság esetén? A magnézium fontos az izmok, így a szívizom működéséhez is; a mangán fokozza a glükóz-felvételt és serkenti az emésztést; a vas a vörösvértestek képzéséhez, ezen keresztül a sejtek oxigén-ellátásához szükséges; a réz nélkülözhetetlen a vörösvérsejtek képződéséhez; a foszfor szerepe jelentős az idegsejtek működésében és a gyors energia-felszabadításban.
Vezessük be étrendünkbe a következő növényeket: rebarbara, sárgarépa (béta-karotin tartalma miatt kiváló antioxidáns, mely javítja reakcióképességünket), a spenót javítja memóriánk frissítését, heti legalább egy tengeri halas fogás segíti az agyműködést, a mogyoró és dió szintén segíti a gondolkodást, a cékla pedig, folsav tartalma miatt segíti koncentráló képességünk javítását.
Fenti javallatok mellett, étrend-kiegészítőkkel is javíthatjuk az eredményt. Mielőtt döntenénk, hogy mit veszünk be, érdemes alaposan körülnézni azon a széles palettán, mely manapság a „polcokon” vár bennünket!
Felmerülhet például, a szibériai cédrusolaj alkalmazása, melynek jótékony hatásait a krónikus fáradtságra, a teljesítőképesség növelésére, szervezetünk sejtjeinek fiatalon tartására. A szibériai cédrus magja nagy mennyiségben tartalmaz nyomelemeket, köztük az emberi szervezet számára fontos anyagokat, pl. magnéziumot, mangánt, vasat, rezet és foszfort. Beltartalmi értékeinek köszönhetően támogatja az immunrendszert, emellett segíti sok bőrbetegség gyógyulását, a hajhullást és a körmök gyógyulását.
A magvakból készült tiszta cédrusolaj hatékonyan segítheti elő a nehézfémek kiválasztását és ürítését a szervezetből, valamint az érfalak tisztítását, az egész szervezet regenerálását.
Forrás: www.paramedica.hu/201409/28_fokusz3/index.htm