Magyarországon az egyik leggyakoribb a cérnagiliszta fertőzés. Legártalmatlanabb, de mégis sok kellemetlenséget tud okozni. A fertőzést bárhol meg lehet kapni – óvodáskorban és iskoláskorban azonban nagyobb az esélye -, közösségi életben, út porában jelen lehet, mosatlan gyümölccsel a petét lenyelve is megfertőződhetünk. Ha van háziállatunk akkor rögtön rá gyanakodhatunk. Amikor a problémával a háziorvoshoz fordulunk székletvizsgálatra fogja küldeni a beteget. A vizsgálat eredménye nem minden esetben fogja tükrözni a valóságot.
A negatív vizsgálati eredmény után a beteg megnyugszik, hogy nincs is ilyen problémája, holott csak nem a férgek ürülésének megfelelő idejében adta le az ÁNTSZ-nek a mintát. A férgek ciklikusan ürülnek, minimum egy egész héten át minden nap kellene leadni mintát ahhoz, hogy valós képet kapjunk a fertőzésről.
Ha a tünetek fennállnak továbbra is, akkor egyértelmű bizonyítéka a negatív lelet ellenére a fertőzés léte. Minél tovább halogatjuk a kezelést, annál tovább szaporodnak szervezetünkben a giliszták, és egyszer biztos eljutunk oda, hogy a vizsgálat eredménye pozitív lesz. Ha sok idő telik el a probléma felismerése és kezelése között, fennállhat annak a veszélye, hogy családtagok is megfertőződhetnek.
„Kisgyerekek esetében a körömrágás és a vakarózás miatt az állandó visszafertőzés lehetősége folyamatosan fennáll. Így nehezen múlik el a fertőzés, ráadásul az egész családot megfertőzheti. Minél többen kapják el a fertőzést a családban annál nehezebben lehet kijönni belőle. Sztereotípia a fertőzéssel kapcsolatban az, hogy a székletben sok esetben nyüzsgő cérnaszálat láthatunk. Általában a giliszta olyan kicsi, hogy szabad szemmel nem látható, csak a laborvizsgálat mutatja ki nagy sokára. Amikor a székletben szabad szemmel látható akkor már jelentősen el van szaporodva.
A cérnagiliszta fertőzés tünetei:
Végbélviszketés: Napközben és éjszaka is egyaránt felléphet. Ha a végbél körben végig viszket, akkor a férgek sok petét raktak le, ha csak egy-két pontban csípés jellegű viszketést érzünk, akkor kevesebb élősködő van jelen szervezetünkben. A végbélnyílás vöröses színűvé változik.
Székletürítés utáni végbélviszketés: Az ürítés alkalmával a végbél irritálódik a lerakott peték miatt, ezért viszket. Ha a végbelet széthúzzuk és repedezéseket látunk rajta / hasonlít a télen kirepedezett szánkra/ arra utaló jelet találunk, hogy ott giliszta kelt ki, vagy ha ott fehérlik valami akkor az sajnos egy kikelés fázisában lévő giliszta.. Akut esetben székletürítés után a végbél vérezni is szokott a berepedezések miatt. Én felnőttként a férgek peterakását és kikelését is érzékeltem. Nem kell mondanom, hogy sem fizikailag sem lelkileg nem volt egy felemelő érzés. Nők esetében a fertőzés negatív hozadéka a hüvelyviszketés. A hüvelybemenet viszket, váladékozás is előfordulhat, vöröses színű lesz a fertőzéstől ez az intim terület. A giliszta akár éjszaka a hüvelybe is átjuthat. A fülviszketés furcsa módon jelentkezik, mintha belül valami mozogna a fülünkben. A fülviszketés erőssége teljesen a belső állapotot tükrözi. Ha naponta többször és erősen viszket a fülünk, akkor akut fertőzésről van szó. Amikor múlik a fertőzés a viszketés erőssége és gyakorisága is csökken.
Alhasi fájdalom: nők esetében hasonlít a menstruációs fájdalomhoz. Fogcsikorgatás: a belső feszültség jele, főleg éjszaka jelentkezik. Édesség utáni vágy: a férgek kívántatják a cukrokat, szénhidrátokat és ezektől jól élnek. Viselkedés, mentalitás változása: a korábban kedves gyerek pár hét alatt síróssá, ingerlékennyé, hisztissé válhat, hiszen belül dolgoznak a férgek.