A férfiakat is sújtó ösztrogéndominancia elsősorban a férfihormon, a tesztoszteron hatásait gyengíti. A férfiak egyre gyakoribbá váló, megtermékenyítő képességgel, potenciával, valamint prosztatával kapcsolatos problémáiért nagyrészt a hormontartalmú készítmények bomlástermékei, az állati eredetű élelmiszerek, valamint a napi használatú termékek ösztrogénhatású vegyületei a felelősek. Ezek hatásaival – amelyeket a felgyorsult élettempó és az életmódbeli hibák súlyosbítanak – a férfiak jóval kevesebb progeszteronja nem tud lépést tartani. A helyzetet tovább rontja, ha a tesztoszteron a relatív progeszteronhiány következtében agresszívebb hatású hormonná alakul át, amely fejtetői kopaszodást és prosztataproblémákat okoz.
A férfi és női nemi szervek – prosztata és méh, herék és petefészkek – ugyanazokból az embrionális sejtekből fejlődnek ki, ugyanazokra a nemi hormonokra reagálnak: ösztradiolra, progeszteronra és tesztoszteronra. Emiatt a hormonális harmónia megteremtése, helyreállítása is hasonló módon történhet a férfiaknál és a nőknél.
A férfiak sokkal kisebb mennyiségben állítanak elő progeszteront, mint a nők, de számukra is igen fontos, hiszen nincs tesztoszteron vagy kortikoszteroid progeszteron nélkül. A prosztata anyagcsere folyamatait a legmeghatározóbb részben hormonok befolyásolják, főleg az ösztradiol, a progeszteron és a tesztoszteron, melyet a herék állítanak elő. A baj akkor kezdődik, amikor a prosztatában (illetve a haj- és szőrtüszőkben) lévő 5-alpha-reduktáz enzim a tesztoszteront dihidro-tesztoszteronná (DHT) alakítja. A DHT erőteljesen stimulálja a prosztata sejtek burjánzását, ezzel prosztata megnagyobbodást okozva, melynek velejárója a – a húgyvezeték összenyomása miatt – a vizelési nehézség.

A DHT egy androgén hormon, mely a prosztatában, a herékben, a hajtüszőkben és a mellékvese kéregben szintetizálódik. 3-szor erősebb affinitása van az androgén receptorok felé, mint a tesztoszteronnak, és 15-30-szor nagyobb, mint a mellékvese által termelt egyéb androgén hormonoké (tehát ennyivel „erőszakosabban” képes kapcsolódni az amúgy tesztoszteronnak fenntartott receptorokhoz a sejteken). A magas DHT-szint következményei a férfiak szervezetében: a férfias kopaszodás, prosztata-megnagyobbodás, prosztatarák stb. Meg kell akadályoznunk tehát a tesztoszteron DHT-vá alakulását. Mivel a progeszteron egy hatékony 5-alfa reduktáz gátló, életkorral járó csökkenése hozzájárul az egyre több DHT jelenlétéhez. A progeszteron szint helyreállítása megelőzheti a prosztata sejtek kórós burjánzását, így megvédheti a férfiakat a prosztata ráktól, megállíthatja a férfias kopaszodást, hajvesztést.
Léteznek bizonyos 5-alpha reduktáz gátló szintetikus gyógyszerek is, melyeket prosztata megnagyobbodás, prosztatarák és hajhullás esetén alkalmaznak. Ezek valóban hatékonyak, de igen sok mellékhatással járnak (pl. impotencia, abnormális ejakuláció, erekciós problémák). Bevallom, ha férfi lennék, inkább a kopaszodást választanám! Jó hatású az ilyen panaszok kezelésénél a – antiandrogén hatásának köszönhetően a fűrészpálma is. Kérje hormonegyensúly tanácsadónk segítségét: 06-30/7545417
A kor előrehaladtával nő a prosztatarák előfordulásának kockázata, az érintett férfiak többsége 65 évnél idősebb. A prosztatarák egy lassan fejlődő rákfajta, mely fiatal férfiakban gyorsabban fejlődik. A normális sejtek rákos sejtekké alakulásának oka ugyanaz, mind a „nőies” mell, mind pedig a prosztata-, petefészek- vagy méhnyakrák esetében. Ezen szervekben a kóros burjánzás oka elsősorban az ösztrogéndominancia, pontosabban az idegen, azaz xeno-ösztrogének jelenléte, felhalmozódása. Ilyenkor az Indol3 kapszula kúraszerű alkalmazásával eltávolíthatók a problémát okozó egyensúlyozatlan ösztrogének.
A férfiakban a kor előrehaladtával az ösztrogénszint lassan, de folyamatosan emelkedik, míg a progeszteron és tesztoszteron szintjük fokozatosan csökken. Így idővel ösztrogéndominancia alakulhat ki, melyet a környezetükben található, belélegezhető számtalan vegyszer, rovarirtó, permetszer, festék, hígító, műanyag, tisztítószer xeno-ösztrogén összetevői a szervezetbe jutva tovább fokoznak. A csökkent progeszteron és tesztoszteron szintű férfiak szervezetében ráadásul könnyebben teret hódítanak a xeno-ösztrogének, így hamarabb kialakul az ösztrogéndominancia, ami valóban járhat kóros mellnövekedéssel.
A prosztata az ösztradiol, a progeszteron és a tesztoszteron befolyása alatt áll. Idősödve, ha a progeszteron és tesztoszteron szintjével együtt az ösztradiol szintje nem csökken, vagy külső hatásra esetleg még növekszik is, a kutatási eredmények szerint, fokozott a nemi szervi rákok kialakulásának kockázata. Az egészséges férfi szervezetében a tesztoszteron gondoskodik a megfelelő anyagcseréről, az izomzat fejlődéséről és a csontozat épségéről. Komoly túlsúly esetén hormonális egyensúlytalanságra kell gyanakodnunk. A zsírsejtek is képesek ösztrogént termelni, s itt kezdődik az ördögi kör: minél több ösztrogén, annál több zsír, majd minél több zsír, annál több ösztrogén. Az ösztrogéndominancia következménye férfiaknál a mellnövekedés mellett, a prosztata megnagyobbodás, kóros súlygyarapodás, epehólyag problémák, idegesség és alvászavarok.
A tesztoszteronpótlás nem a legjobb megoldás, mivel ösztradiollá vagy dihidro-tesztoszteronná alakulhat, ami ödémát, prosztata megnagyobbodást, nemiszerv-sorvadást, alacsony libidót és rákot is okozhat. A valódi megoldás abban rejlik, hogy nem engedjük a meglévő tesztoszteronszint csökkenését, azaz DHT-vá átalakulását. A csökkent tesztoszteronszint már csak egy okozat, maga az ok a progeszteron hiánya, mely képes lenne megakadályozni a „jó” tesztoszteron „rossz” dihidro-tesztoszteronná való átalakulását. Márpedig ha a tesztoszteron nem alakul át, akkor a xeno-ösztrogének sem képesek bejutni és rombolást okozni a férfiak szervezetében.
Végül összefoglaljuk a konkrét tüneteket, amelyek jelezhetik, ha csökken a férfi progeszteron- és tesztoszteronszintje: letargia, csökkent nemi vágy, erekciós problémák, impotencia, nemi szerv méretcsökkenése vagy sorvadása, testszőrzet csökkenése (nemi tájékon is), terméketlenség, „mellek” kialakulása, prosztata-megnagyobbodás, prosztatarák, izom, illetve ízületi gyengeség és fájdalom, here ciszták, hererák, alvászavar, depresszió, csontritkulás (prosztata műtét után is), hajhullás, hajminőség változása. Hormonegyensúly tanácsadóként a megoldást abban látom, hogy természetes módszerekkel szinten kell tartani a férfi egészséges progeszteron szintjét, ezzel megelőzve a tesztoszteron csökkenését, átalakulását, ami egy sor nem kívánatos tünethez, állapothoz vezetne. A kialakult panaszok okainak felkutatása és célzott, személyre szabott kezelése is eredményes lehet természetes módszereinkkel.
Minden panaszra van megoldás, csak kitartóan keresni kell azt a módszert, amivel természetes segítséget adva a szervezetnek, megoldódnak a panaszok. A kialakult panaszok okainak felkutatása és célzott, személyre szabott kezelése is eredményes lehet természetes módszereinkkel.
Természetes hatóanyagokat tartalmazó készítményeink segítenek az egészség helyreállításában külső és belső terápiával egyaránt. Tiszta, hormon és vegyszermentes vizet fogyasztva könnyebb a gyógyulás is.
Az okok feltárására javaslom – amennyiben hajprobléma, fejbőrpanasz is van – a hajvizsgálat, skalpdiagnosztika, állapotfelmérés vizsgálatot, egyéb panaszokkal a férfi hormonegyensúly tanácsadásunkat, valamint mindkét vizsgálat melett a toxin és gócteszt műszeres mérésünket. Ezek alapján egyrészt pontos képet kapunk a szervezet jelenlegi állapotáról, a hormonális rendellenességekről és a szervi terhelésekről, gyengeségekről, másrészt pontos személyre szabott egészségtervet, terápiát tudunk kialakítani a panaszok mielőbbi megoldására.
Amennyiben nem áll módjában részt venni vizsgálatainkon, kérjen segítséget hajgyógyász, hormonegyensúly tanácsadó kollégánktól: 06-30/7545417 Kis Éva