A hajhullás akkor tekinthető rendellenesnek, ha túlzott mértékű, ha hosszú ideig fennáll, ha hiányzik az új hajszálak megjelenése, ha csökken a haj tömege. A haj hullása történhet bizonyos területeken vagy az egész hajas fejbőr területén, azaz diffúzan. Mindkettő maradandó kopaszodáshoz vezethet, de csak akkor, ha a hajtüsző és a bennük található hajszemölcs elpusztul. Abban az esetben, ha a hajszemölcs nem pusztul el, csupán a rajta elhelyezkedő matrixsejtek osztódása egy időre megszűnik, átmeneti, fokozott hajhullás és következményeként átmeneti kopaszság alakulhat ki. Őssejtes hajerősítő szérum alkalmazásával újra munkára bírhatók a hajhagymák.
A nők genetikai – öröklött – kopaszodási folyamata, eltérő a férfiaknál lezajló folyamatoktól. Míg a férfiak esetében fokozatosan húzódik V alakban hátra a hajvonal, addig a nőknél rendszerint diffúz módon ritkul a haj a fejtető területén, a hajvonal ellenben nagyon sok esetben megmarad. A hormonális folyamatoknak ilyen esetben is fontos szerepük van. A fejtetői hajritkulás kialakulásáért a – női szervezetben is jelenlévő – tesztoszteronból képződő Dyhidrotesztoszteron ( DHT ) a felelős. Az androgén receptorok DHT-ra való fokozott érzékenysége okozza ezt a tünetet. Az 5-alfa reduktáz enzim – progeszteron hiányában kialakuló – túlzott aktivitása alakítja át a tesztoszteront dihidrotesztoszteronná. Ez a hormon felelős az Alopecia Androgenetika kialakulásáért. A fejbőr elvékonyodik, sorvadttá, fénylővé válik. Mikrokamerával vizsgálva hajszálértágulatok figyelhetők meg, de a szőrtüszők kivezető nyílása nem látható. A hajszál szőrszerűvé válik. A betegség kialakulása fiatal korban kezdődik.
Seborrhoeás alopecia esetében a hím jellegű hormonok túlsúlyba jutása a faggyúmirigyeket túlzott faggyútermelődésre serkenti, amely seborrhoea kialakulásához vezet. A seborrhoea fokozott hajváltást, kellemetlen viszkető érzést, gyors hajzsírosodást okoz. A hajhullás a halántékon kétoldalt ill. a fejtetőn kezdődik. A hajszál ilyen esetben is elvékonyodik, fénytelen és a hajhagyma tápanyag hiányos. Nők esetében az erős faggyúmirigy termelés, a hajszálak folyamatos gyengülése, vékonyodása, lassabb hajnövekedése jelzi a problémát elsősorban a fejtető homlok felőli részé. Kiváltó oka lehet a hormonális ingadozás, fogamzásgátló tabletta nem megfelelő szedése, szülés utáni állapot, klimax. Férfiak esetében a ritkulási folyamat legérintettebb része a homlok-halánték vonal és a fejbúb.
A folyamat lassítása vagy megállítása érdekében alapvető fontosságú az okok feltárása – melyben vizsgálataink segítenek – és a megfelelő terápia mielőbbi elkezdése.
A foltos hajhullás – Alopecia areata – kiváltó oka a szakirodalom szerint ismeretlen, feltehetően egyfajta
autoimmunbetegség. Minden esetben alapvetően fontos a góckutatás. 18 éves hajgyógyászati tapasztalataim szerint az ilyen panaszoknál parazitaterhelés áll a háttérben, melyet felderítve, kezelve a haj visszanő.! Amikor nem a valódi okot kezelik, illetve nem megfelelő a terápiás megoldás, akkor rosszabbodik a helyzet. Alopecia areata totalis: az egész hajas fejbőrt érintő teljes hajhullás. Alopecia areata univerzalis: a hajas fejbőr és a testszőrzet elvesztése. Alopecia ophiasis: a haj tarkótáji hullását jelenti, mely a fülig húzódik. A hajvesztés mellett gyakran zavarok lépnek fel a köröm növekedésében is. A Trichotilománia, a haj kitépkedése – csavargatása – azonban minden esetben pszichológiai okokra, szorongásos betegségekre vezethető vissza.
Nőknél gyakori betegség az androgén alopécia. A változó korral az ösztrogének szintje felére csökken, a progeszteron – tüszőrepedés híján – „ eltűnik”, ugyanakkor megemelkedik a férfi nemi hormonok, az androgének szintje.
Egyéb hajhullást kiváltó okok: pajzsmirigy, vese, hypofízis-, női hormonproblémák, hosszantartó láz, véralvadás gátló szerek szedése, fogyókúrás gyógyszerek, diéta (kevés vitamin bevitel) egyoldalú táplálkozás, rossz vérkeringés, alacsony vérnyomás, fogamzás gátlók, vitaminhiány ill. túladagolás, időskori kopaszodás, stressz, pszichés ok, helyi fertőzések, gyulladás (fog, mandula stb.), ösztrogéndominanciás hormonális egyensúlytalanság, stb..
Ilyen esetekben célszerű növényi hatóanyagok felhasználásával stimulálni a vérkeringést, aktiválni a hajtüszőt, elősegítve ezzel a normál hajtermelést. Az átmeneti hajhullás kezelésének célja a hajszálakat létrehozó matrixsejtek osztódásának serkentése, a keratinképzés és a hajas fejbőr anyagcseréjének fokozása. A kezelés akkor hatásos, ha megfékezi a hajhullást, emellett elősegíti a hajtermelést, vagyis az új hajszálak növekedését. Ehhez a folyamathoz már szükség van a megfelelő hajalapanyagokra is. A hormonális eredetű hajhullásnál a terápia lényege – a fentieken túl – az 5-Alfa reduktáz enzim működésének a szabályozása, aktivitásának elnyomása. Ennek kezelésében is a természetes megoldásokat, a növényi hatóanyagokat hívjuk segítségül, mivel így nem kell mellékhatásokra számítanunk. Ebben az esetben is segítségül hívható a koffeint és B5 vitamint is tartalmazó Őssejtes Hajerősítő Szérum.
Vedd kézbe az irányítást! Egyedülálló segítséget nyújt speciális kombinált módszerünk: kezelés és oktatás együtt. Kezelések közben egyszerű, otthon alkalmazható “titkos módszereket”, terápiákat, hajerősítő életvezetési megoldásokat sajátíthatnak el a résztvevők. Ősi tudás ötvözve frekvenciaterápiával, információs medicinával.
Minden mindennel összefügg: a testi panaszok, így a hajhullás, kopaszodás mögött is megbújik valamilyen lelki ok. A hajas fejbőr és a szervezet, a test és a lélek együtt működnek. Komplex kezelés adhat csak valódi megoldást. Segíthetsz magadon, ha tudod a hajbiztos megoldásokat.
Kis Éva hajgyógyász, életviteli tanácsadó