A túlzott faggyúmirigy termelést belsőleg okozhatja táplálkozási hiba, anyagcserezavar, enzimhiány, vitaminhiány, ételérzékenység, hormonális rendellenesség, stresszterhelés, lelki ok, stb. Ezek hátterében lehet valamely kórokozó jelenléte a szervezetben. A Coryna baktérium faggyúmirigyekben történő elszaporodása is elég gyakori. Ezért célszerű a hajvizsgálat-skalpdiagnosztikai elemzést és a műszeres kórokozófelderítést segítségül hívni. Az állapotfelmérés alapján személyre szabott terápia segít a célzott külső kezelésben és a belső „rendrakásban” egyaránt.
Folyékony zsírosodás- esetében a zsír nem csak a szőrtüszőbe, hanem a száli részre is kerül. A hajszál zsíros, szagos, nehéz. Seborrhoea – faggyúsodás – esetében visszafolyik a zsír a szőrtüszőbe, bekristályosodik, elzárja a hajhagymát. A hajhagyma nem jut tápanyaghoz ill. oxigénhez. A fejbőr kellemetlen szagú, a hajszál elvékonyodik és hullik.
A seborrhoeás elváltozások elsősorban az arc, a dekoltázs, a hát felső részére és a hajas fejbőr területére lokalizálódnak. A seborrhoeások hajlamosak hajzsírosodásra, korpásodásra, időnként duzzadt pattanások jelennek meg a bőrön, illetve kialakulhat seborrhoeás dermatitis – bőrgyulladás- is. Ez utóbbi esetében az orr körül, a száj melletti redőben, a hajas fejbőr határán vagy a fejbőrön, a fülek mögött – férfiaknál az arcszőrzet területén – pirosas szélű, viszkető érzéssel párosuló gyulladás jön létre, melynek teteje sárgás színű és hámlik. Súlyosabb esetben a tünetek szóródhatnak, s megjelenhetnek a test más részén is.
Hogyan mosd a hajadat? A meleg víz fokozza a faggyúmirigyek működését, ezért langyos vízzel javasolt a mosás. A Hair Nice zsírosodás elleni sampont 1:3 arányban hígítsd vízzel. Ne dörzsöld a fejbőrt, inkább finom maszírozó mozdulatokat használj.
Milyen a jó sampon? Nemcsak tisztít, hanem ápolja a bőrt és a hajat. A Hair Nice zsírosodás elleni sampon olyan növényi hatóanyagokat tartalmaz, amelyek amellett, hogy táplálják a hajhagymákat, javítják a keringést, nyugtatják a fejbőrt még a faggyúmirigyek termelését is harmonizálják.
Természetes hajöblítők: nemcsak a jó sampon a fontos, hanem szükség van hajöblítőre is. Természetesen az a legjobb, ha természetes alapanyagból készül.
– Csalán: A-, C- és K-vitamint, káliumot, kálciumot, vasat, kovasavat és enzimeket tartalmaz, és csökkenti a faggyútermelést. 1/3 csészényi csalánlevelet önts le 2,5 dl forrásban levő vízzel, és hagyd állni 15 percig! Majd szűrd le, és miután langyosra hűlt, öblítsd át vele hajadat a hajmosás végén!
– Almaecet: önts 1 teáskanál almaecetet fél liter langyos vízbe, és ezzel végezd az utolsó öblítést! Balzsam helyett is kiváló, mert eltávolítja a samponmaradványokat, és a hajat selymessé, csillogóvá varázsolja!
– Citromlé: 1 citrom leve és fél liter víz (ásványvíz még jobb) keverékével fejezd be a hajmosást! Ezzel elejét veheted a további zsírosodásnak.
Hajrögzítés sörrel: A különféle zselék és balzsamok elősegítik a haj zsírosodását.. Természetes hajformázó a világos sör, melyet hajmosás után oszlass el a nedves hajadon. Majd vízzel öblítsd ki, és hagyd megszáradni! A sör a magas B2-, B6-vitamin-, biotin- és folsavtartalma miatt fényessé és erőssé teszi a hajat.
Hogyan szárítsd a hajadat? Csavard törülközőbe, és hagyd megszáradni szobahőmérsékleten! Ha ez nem lehetséges, akkor használj hajszárítót, de alacsony fokozaton, mert a túl meleg levegő is fokozza a faggyútermelést.
Ne vidd túlzásba a fésülködést! Hajmosás előtt fésüld ki hajadat, ne utána!
A haj szépsége belülről fakad ! A haj normális állapotának megőrzéséhez hozzájárulhatsz azzal is, ha megfelelően táplálkozol, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag ételeket fogyasztasz. Elsősorban az A-, B-, C- és E-vitaminok, valamint a kalcium és a vas felelős. A-vitamint a sárgarépából, a tökből, a sárgadinnyéből, a narancsból, valamint a tejtermékekből nyerhetünk. C-vitamin főként a citrusfélékben, a kiviben, a csipkebogyóban és a savanyú káposztában fordul elő. A B-vitaminok természetes forrása a hús, a máj, a tojás, a sajt, és a gabonafélék. E-vitamin pedig a növényi olajokon kívül a zöld növények csíráiban és valamennyi olajos növényben található. Ezen kívül fogyassz sok vasat tartalmazó spenótot és sóskát!
Idegeskedj kevesebbet, pihenj többet! A stressz növeli az androgén hormonok termelését, ami fokozza a faggyúmirigyek működését. Ezért pihenj minél többet, mert a túlzott stressz is okozhatja a haj zsírosodását.
Régen mi volt? Mosószappannal tisztították meg a hajat régen a szennyeződésektől, majd jött az ecetes öblítés. Az ecet hatására gyönyörű selymes és fényes lesz a hajunk, azonban az ecetszagot, ami több öblítés után is benne marad a hajunkban, hosszú távon elég nehéz elviselni a mindennapokban.
A szódabikarbóna sampon előnye, hogy jól oldja a szennyeződéseket, sőt a zsírt is, mégis kevésbé árt a hajunknak.
- 1 evőkanál szódabikarbóna
- 2,5 dl víz
- 1 evőkanál almaecet
- 2,5 dl víz
Egy üres flakonban keverjük össze az 1 evőkanál szódabikarbónát 2,5 dl meleg vízzel, egy másikban pedig az 1 evőkanál almaecetet 2,5 dl meleg vízzel! Vizezzük be a hajunkat, majd tegyünk rá a szódabikarbónás vízből. Masszírozzuk jól a hajunkba, majd öblítsük le jó alaposan vízzel! Öntsük rá az almaecetes vizet, ezt is masszírozzuk a hajunkba, majd öblítsük le! Az almaecetes víz semlegesíti a szódabikarbóna maradékát, szintén zsíroldó, és visszaállítja a fejbőr ph értékét.
Normál haj esetén illóolajnak rozmaringot vagy levendulát ajánlunk, mely nyugtató hatású, zsíros haj esetén viszont teafa illóolajat, mely segít csökkenteni a zsírosodást.